Metalo keramikos vainikėliai
Metalo karūnėlės – jau istorija
Vyresnės kartos pacientai dar mena laikus, kai prarasti dantys būdavo atkuriami plieninėmis ar aukso karūnėlėmis, nelygu paciento finansinės galimybės. Metalinės karūnėlės būdavo štampuojamos, išliejamos arba nukaldinamos specialiu plaktuku. Todėl apie individualų danties pritaikymą, šiandien tapusį visiškai įprasta norma, belikdavo pasvajoti.
Kitos spalvos protezuoti dantys akivaizdžiai išduodavo, kiek jų savininkas netekęs nuosavų dantų. Vos prakalbus ar nusišypsojus, nepastebėti metalinių dantų karūnėlių arba jų tiltų neįmanoma, - jie „išsišokdavo“ tarsi ryškūs svetimkūniai, netiesiogiai „informuodami“ aplinkinius apie prarastų dantų kiekį ir, tikėtina, finansines galimybes. Kam būtų malonu betarpiškai „viešinti“ tokią privačią informaciją? Todėl užsieniečiai stebėdavosi, kad lietuviai mažai šypsosi. Bemetalės keramikos galimybės leidžia atkurti dantis įvairių medžiagų keramikos vainikėliais, tačiau jie visi yra tokios pačios spalvos ir išvaizdos kaip natūralūs dantys.
Nerūdijančio metalo, aukso ir natūralių dantų spalvos keraminių karūnėlių toks pat akivaizdus išvaizdos skirtumas būdavo matomas ir burnoje.
Metalo keramikos dantų vainikėliai
Metalo keramikos dantų vainikėliai mažiau krenta į akis, nes iš metalo gaminama tik danties protezo šerdis, bazinė dalis, o viršutinis sluoksnis, arba estetinė apdaila, yra keraminė. Šiuo būdu daugelį metų buvo gaminami protezai, dantų tiltai ir pavieniai dantų vainikėliai. Metalo keramika yra tvirta, patikima ir santykinai nebrangi medžiaga, kartais dar naudojama krūminių dantų protezavimui, tačiau dėl jos pilkšvos spalvos nerekomenduojama atkurti priekinių dantų.
Metalo keramikos dantys nepraleidžia šviesos, todėl atrodo matiniai ir pastebimai negyvybingi, o ties dantenomis per ilgesnį laiką išryškėja papilkėjusi metalo juosta. Būtent todėl metalo keraminėmis dantų karūnėlėmis geriau atkurti mažiau pastebimus krūminius dantis.