Rūkymas, mityba, traumos
Rūkymas
Rūkymas nuodija visą organizmą, ne tik dantis.
Tačiau dantys ir burnos ertmė yra tarsi „priešakinė fronto linija”, nes tabako dūmai pradeda žaloti organizmą būtent nuo burnos ertmės ir dantų.
Ypač pavojingas rūkymo poveikis vaikų ir paauglių dar augantiems dantims ir burnos ertmei ir tikras priešas bet kurio amžiaus merginų ar moterų sveikatai ir dantų bei odos grožiui.
- Rūkančiųjų dantys apsineša dervomis, pagelsta; sutrinka seilių išsiskyrimas.
- Kai seilių išsiskiria nepakankamai, burnos ertmėje spartėja mikroorganizmų ir bakterijų dauginimasis, o mikroorganizmai ardo dantų emalę.
- Rūkymas sutrikdo dantenų kraujotaką - susiaurėjus kraujagyslėms, į dantenas patenka mažiau kraujo ir sumažėja jų bei dantų atsparumas ligoms.
- Rūkančiųjų sparčiau formuojasi dantų akmenys.
- Rūkymas didina plaučių ir burnos ertmės vėžio tikimybę.
- Dažnas rūkymo rezultatas - stomatitas, dantenų kraujavimas, ūmus opinis nekrozinis gingivitas.
- Dantys – neatsiejama viso žmogaus organizmo dalis, ir visiškai akivaizdžiai atspindi bendrą būklę.
Be tiesioginio žalingo nuodingų medžiagų, dervų ir dūmų poveikio burnos ertmei ir dantims, rūkančiųjų visais atžvilgiais silpnėja imunitetas, nes organizmas turi nuolat valytis nuo visus organus nuodijančių toksiškų teršalų.
Nustatyta, kad apie 40% rūkančiųjų, sulaukusiųjų 60 metų amžiaus, praranda visus arba beveik visus dantis. Pavojingas yra ne tik rūkymas, bet ir tabako kramtymas.
Dantims naudingi ir žalingi maisto produktai
Naudingi produktai:
- švieži vaisiai ir daržovės, šviežios jų sultys;
- lazdyno ir graikiniai riešutai;
- įvairios sėklos;
- pilno grūdo duonos gaminiai, daiginti grūdai;
- pienas ir pieno produktai, kiaušiniai;
- mėsa, žuvis;
- juodasis šokoladas ir kitas šviežias, natūralus, kuo mažiau perdirbtas, neperkaitintas maistas.
Tie patys produktai gali būti „maistas, nuodas ir vaistas“, todėl labai svarbu tinkamai paruošti, išsaugoti vitaminus ir mikroelementus, neperkaitinti, o ypač - baltyminio maisto bei daržovių ir vadovautis taisykle kiekis, kokybė, dažnumas, deriniai.
Žalingi produktai:
- saldūs produktai (cukrus, saldinti gėrimai, saldainiai, saldumynai, konservuoti vaisiai, ledai ir pan.);
- rūgštys (gazuoti gėrimai, – angliarūgštė, vaisių sultys, – organinės rūgštys, cukrus, saldikliai);
- daug kartų perdirbti „negyvi“ balastiniai beverčiai maisto produktai, neatpažįstamai pakeitę pirminę struktūrą, o ypač – virti ar kepti ilgai kaitintame aukštos temperatūros aliejuje (spurgos ir pan.);
- perkaitintos, ilgai virtos daržovės, ypač kalafiorai, rūgštynės, pomidorai yra pavojingesnės sveikatai už saikingą mėsos vartojimą;
- piktnaudžiavimas alkoholiu ir rūkymas alina visą organizmą tarsi lėtai veikiantys nuodai.
Kasdienė taisyklinga burnos higiena – būtina sveikų dantų išsaugojimo sąlyga
Dantų valymas mažiausiai du kartus per dieną, tinkamai parinkus dantų šepetėlį ir dantų pastą; dantų siūlo naudojimas tarpdančių valymui; reguliarus lankymasis pas odontologą.
Dantys prarandami dėl traumų
Dantų bei žandikaulio traumos kartais patiriamos sukandus neperkandamą daiktą, nelaimingų atsitikimų darbe, buityje, autoįvykių metu, kai nuo stiprių smūgių sužalojamas žandikaulis, ir dantys nuskeliami, nulaužiami arba prarandami beveik be pėdsakų. Tokiu atveju reikalinga skubi odontologo pagalba, kad išrautų galimai pasilikusias dantų šaknis ir, paciento apsisprendimu, būtų galima tuoj pat įsriegti danties implantą, arba visiškai atkurti pažeistus dantis, kol jie dar nepribaigti galutinai.
Implantuoti prarastus traumų metu dantis tuoj pat yra labai patogiau, nes dantenos sugis vienu ir tuo pačiu metu ir po traumos, ir po implanto. Tai momentinis danties implantavimas.